AKPiA – Aparatura Kontrolno – Pomiarowa i Automatyka

AKPiA – Aparatura Kontrolno – Pomiarowa i Automatyka

Automatyka przemysłowa

Świadczymy kompleksowe usługi w zakresie projektowania, produkcji, montażu i rozruchów automatyki przemysłowej i systemów sterowania dla pomp, przepompowni i rozdrabniarek.

Mamy rozległe doświadczenie w realizacji wielu różnorodnych projektów z zakresu automatyki przemysłowej, w tym projektowanie paneli sterowania dla pomp, przepompowni oraz innych urządzeń przemysłowych. W ofercie mamy szafy sterownicze dla różnych gałęzi przemysłu. Nasze urządzenia nadzorują funkcjonowanie wielu przepompowni ścieków, pracujących w sposób ciągły, znajdujących się na terenie całej Polski oraz instalacji przemysłowych, w których wykorzystywane są pompy na różne rodzaje cieczy, w tym wodę, ścieki, substancje chemiczne.

Systemy sterowania

W zależności od zastosowań oferowane przez nas sterownicze szafy posiadają wyposażenie umożliwiające zdalne monitorowanie i automatyczne sterowanie pracą kompletnych przepompowni, mobilnych kotłowni oraz urządzeń peryferyjnych. Zawsze jest możliwe przełączanie trybu pracy urządzenia technologicznego z automatycznego na lokalny (ręczny).

Obudowa oferowanych przez nas szaf sterowniczych jest wykonana tworzywa sztucznego lub metalu, odpowiednio do aplikacji i wymagań Klienta. Szafy mogą być posadowione na cokole, fundamencie do wkopania lub ramie wsporczej. Konstrukcja ramy wsporczej bardzo często jest dopasowywana do wymagań instalacyjnych lub może być wykonana w formie mobilnej ramy przystosowanej do częstego transportu i przestawiania dźwigiem czy też wózkiem widłowym. Szafy sterownicze i wyposażenie dodatkowe obudowy (m.in. drzwi wewnętrzne, sygnalizacja włamania/otwarcia drzwi, sygnalizatory optyczno-akustyczne) oraz wyposażenie wewnętrzne dobierane są indywidualnie, wg założeń projektu, potrzeb obiektowych oraz preferencji Klienta np. co do marki podzespołów.

Produkowane przez nas panele sterowania, jeżeli aplikacja tego wymaga, są wyposażone w przyłącze alternatywnego źródła zasilania. Obudowa wyposażona jest w intuicyjny interface, bez żądania dostępu, który umożliwia użytkownikowi sterowanie urządzeniem technologicznym, zmianę nastaw oraz podgląd parametrów elektrycznych, hydraulicznych, temperatury, poziom hałasu, wibracji czy też wycieków ścieków czy innych cieczy.

W ofercie posiadamy szafy do sterowania, które wyposażone zostały w programowalny sterownik nadzorujący pracę urządzeń. Wykorzystanie sterownika umożliwia nie tylko wprowadzenie bardziej złożonych algorytmów pracy urządzeń, ale przede wszystkim rozbudowane zabezpieczenie np. nieprzerwanej pracy pomp w systemach zaopatrzenia w wodę, automatyczne przełączenie źródeł zasilania. Sterowanie tego rodzaju najczęściej wykorzystywane jest na oczyszczalni i przepompowni ścieków, gdzie praca urządzeń musi być ciągła, a sterowanie niezawodne.

Szafy sterownicze na przepompowni ścieków, obsługujące małe obiekty przemysłowe lub osiedla, wykorzystują do zasilania pomp ścieków małej mocy rozruch bezpośredni, a praca pomp sterowana jest sondą hydrostatyczną, sondami pływakowymi lub ich kombinacją. Przy większych instalacjach rozruch bezpośredni pompy lub urządzenia jest nieekonomiczny lub wręcz niemożliwy ze względu na duży prąd rozruchu. Do zasilania tego typu urządzeń wykorzystujemy sprawdzone urządzenia elektroniczne zapobiegające udarom prądowym m.in. soft-starty i przetwornice częstotliwości.

Ze względu na specyfikę procesu przepompowywania ścieków, sterowanie pracą pomp sondą hydrostatyczną i sondami pływakowymi, to tanie i proste rozwiązanie, które często bywa zawodne. Sprawdzony i stosowany przez nas sposób, to zastosowanie sondy radarowej. Brak kontaktu z medium, nieczułość na powstającą pianę lub kożuch i niezawodna praca w zmiennych warunkach atmosferycznych, to nowa jakość w zabezpieczeniu przed suchobiegiem i sterowaniu procesem.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych czujników, ciągłemu monitorowaniu i analizowaniu parametrów technicznych takich jak prędkość obrotowa, pobieranej mocy przez napęd, odczyt ciśnienia, poziomu cieczy w zbiorniku, natężenia przepływu i poziomu wibracji, prowadzimy monitorowanie stanu maszyn i prewencyjną konserwację eksploatowanych urządzeń celem zapewnienia ciągłej i bezawaryjnej pracy. Pompy zabezpieczamy przed suchobiegiem, zbyt wysoką temperaturą lub niedopuszczalnym poziomem wibracji. Szafki sterownicze naszej produkcji mogą być dodatkowo wyposażone w grzałki antykondensacyjne, kontrolę napięcia zasilania, kontrolę kierunku wirowania faz, dodatkową wentylację i inne zabezpieczenia.

 

Urządzenia kontrolno-pomiarowe

Zabezpieczenie urządzeń na wypadek awarii to połowa sukcesu, dlatego niezbędnym jest uwzględnienie możliwości powiadomienia obsługi celem niezwłocznej reakcji i usunięcia usterki. Nasze szafy sterownicze często wyposażone są w routery i modemy GSM celem powiadamiania użytkowników o stanach awaryjnych lub w ramach indywidualnych warunków współpracy samodzielnie nadzorujemy pracę obiektów wyposażonych w nasze systemy sterowania. Posiadamy centralą dyspozytornię czynną 24h/dobę gdzie monitorujemy procesy technologiczne wielu obiektów pracujących równolegle i archiwizujemy dane pomiarowe, które następnie analizujemy na potrzeby realizacji prewencyjnych przeglądów technicznych które mają na celu niedopuszczenie do uszkodzenia urządzeń eksploatowanych w obiektach znajdujących się pod naszym nadzorem. Wszystkie gromadzone przez nas dane są zabezpieczone i przetwarzane wyłącznie na potrzeby utrzymania ruchu i eksploatacji instalacji przy zachowaniu najwyższej sprawności.

Pomiar poziomu cieczy w zbiornikach umożliwiający sterowanie pracą przepompowni ścieków realizujemy z wykorzystaniem sondy radarowej co w przypadku kożucha gwarantuje dokładny pomiar, sondą hydrostatyczną, ultradźwiękową lub/i sondami pływakowymi. Pompy wirowe, jak i inne urządzenia wirujące pracujące ze zmiennym obciążeniem wymagają dobrania odpowiedniego napędu, falownika i napisania oprogramowania które razem zapewnią efektywną i wysokosprawną pracę instalacji. W zależności od mocy, jednak zwykle dla wszystkich napędów > 2,2 kW rozruch bezpośredni to rozwiązanie techniczne które już dawno temu przeszło do lamusa. Fundamentem dobrego rozwiązania technicznego są niezawodne urządzenia sterowane w sposób umożliwiający ich bezpieczną, oszczędną i nieprzerwaną eksploatację przy jednoczesnym wykorzystaniu interoperacyjności korporacyjnej.

Oprogramowanie i wizualizacja

W naszej pracy korzystamy z dedykowanego oprogramowania na potrzeby tworzenia projektów szaf sterowniczych oraz algorytmów pracy. Stosujemy różnego typu i rodzaju urządzenia pomiarowe, rejestratory danych, falowniki (przemienniki częstotliwości), przetworniki, czujniki, wskaźniki, komputery przemysłowe, systemy wizyjne, sterowniki PLC, panele HMI, systemy łączności radiowo modemowe w tym routery zdalnego dostępu umożliwiające łączność bezprzewodową i spełniające standard bezpieczeństwa zgodnie z normą ISO27001 oraz oprogramowanie SCADA. Dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu sterownik zoptymalizuje pracę instalacji na potrzeby osiągnięcia wymiernych oszczędności związanych z poborem i konsumpcją energii elektrycznej. Nasze wieloletnie doświadczenia, którymi chętnie dzielimy się z naszymi Klientami, odbiorcami naszych usług nauczyły nas dynamicznego działania w kryzysowych sytuacjach jednak najlepiej jest ich po prostu unikać. Jest to możliwe dzięki prowadzeniu prewencyjnych przeglądów technicznych, które są fundamentem prawidłowej pracy instalacji, planowane są adekwatnie do analizy gromadzonych danych. W obecnych warunkach, konieczne jest wprowadzanie na rynek oszczędnych w eksploatacji instalacji, które mogą pracować w sposób zautomatyzowany dlatego dobrej jakości sprzęt oraz wiarygodny partner oferujący wsparcie techniczne na najwyższym poziomie to klucz do sukcesu.

Systemy łączności

Współpracujemy z największymi na świecie producentami aparatury kontrolno-pomiarowej, hurtowaniami elektrycznymi oraz posiadamy własny magazyn komponentów w oparciu, o który realizujemy prefabrykację kompletnych systemów sterowania wyposażonych w różnorodne systemy łączności.

Nowoczesne rozwiązania

Niezawodność i długa żywotność urządzeń oraz satysfakcja Klienta to dla nas priorytety. Jesteśmy elastyczni i dopasowujemy oferowane przez nas produkty i usługi do indywidualnych potrzeb Klientów.

Nasz zespół inżynierów i techników jest gotowy udzielić wsparcia technicznego wszystkim naszym Klientom w okresie gwarancyjnym i pogwarancyjnym. Zapraszamy do współpracy !