Detekcja nieszczelności

  • Diagnostyka rurociągów, zbiorników, armatury oraz całych instalacji
  • Detekcja nieszczelności gazami znakującymi
  • Badanie instalacji metodą emisji akustycznej
 

Detekcja nieszczelności metodą gazów znakujących

Znajdziemy każdą nieszczelność ! Nasza usługa posiada szerokie zastosowanie wszędzie tam, gdzie szczelność instalacji ma kluczowe znaczenie. Detekcja i lokalizacja nieszczelności metodą gazów znakujących jest jedną z najdokładniejszych, a przy tym najszybszych metod lokalizowania nieszczelności dostępnych na rynku wraz z ich ilościową analizą, dlatego znajduje swoje zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu.

Diagnostyka rurociągów, zbiorników, armatury oraz kompletnych instalacji w celu wykrycia i zlokalizowania nieszczelności.

Dzięki wysokiej klasy urządzeniom do pomiaru nieszczelności nasze testy przeprowadzamy z maksymalną precyzją oraz wiarygodnością pomiarów. Metoda ciśnieniowa pozwala nam na wykrycie nieszczelności od 1×10-6 [mbar l/s], natomiast metoda podciśnieniowa od 1×10-11 [mbar l/s] – są to wartości które trudno osiągnąć przy obecnie dostępnych na rynku urządzeniach pomiarowych. Posiadany przez nas detektor nieszczelności ze względu na swą konstrukcję i precyzyjność pomiarów, zapewnia wysokie wymagania jakościowe i wspaniale sprawdza się w następujących aplikacjach:

  • Produkcja przemysłowa
  • Instrumenty analityczne
  • Urządzenia medyczne i farmacja
  • Żywność i opakowania
  • Motoryzacja i lotnictwo
  • Energetyka
  • Farmacja
  • Przemysł chemiczny
  • Rafinerie
  • Elektrownie atomowe

Nowy poziom szybkości

  • Wiarygodne pomiary zapewniające spójne i bardzo dokładne wyniki testów
  • Szybkie wykrycie nieszczelności
  • Dokładna lokalizacja w miejscu wycieku
  • Najwyższy poziom bezpieczeństwa w zakresie obsługi
  • Wysoka wydajność tym samym szybka realizacja usługi
  • Natychmiastowe decyzje typu pass-or-fail
  • Nowoczesna koncepcja obsługi i konserwacji
  • Wysoka jakość oferowanych usług oraz doradztwo techniczne

Metody detekcji nieszczelności gazami znakującymi stosowana jest przy kontrolach układów próżniowych, urządzeń ciśnieniowych, wymienników ciepła, elementów układów chłodniczych i ciepłowniczych, instalacjach wodorowych, testach szczelności generatorów i innych maszyn i urządzeń.

Wykorzystując metody zewnętrzne oraz metody wewnętrzne – gaz znakujący wprowadzany bezpośrednio do badanego układu lub, po wcześniejszym wytworzeniu w nim próżni, do przestrzeni wokół testowanego układu, kontrolujemy ilość gazu znakującego, który przenika przez nieszczelności, używając do tego celu mobilnych spektrometrów masowych. Oferowane systemy detekcji nieszczelności odpowiadają za dostarczenie informacji ułatwiających podejmowanie kluczowych decyzji na poziomie rozruchu instalacji oraz ocenę stanu technicznego.

Stosowana w działach rozwoju i technologii, laboratoriach badawczych oraz we wszystkich gałęziach przemysłu.

Dzięki skutecznej detekcji nieszczelności wykonanej gazami znakującymi, nasi klienci są w stanie kontrolować jakość produkcji, zapobiegać awariom czy niepożądanym przestojom, a także znacząco poprawić wydajność oraz efektywność procesów produkcyjnych.

Urządzenie pomiarowe – czy mamy wyciek ?

Detektor nieszczelności służy do wykrywania i pomiaru nieszczelności w testowanych obiektach. Urządzenie to nadaje się do testowania szczelności metodą próżniową oraz metodą obwąchiwania.

W przypadku stosowania metody próżniowej badany obiekt jest opróżniany i poddawany działaniu helu lub gazu formującego z zewnątrz. W tym celu konieczne jest ustanowienie połączenia próżniowego pomiędzy urządzeniem a badanym obiektem.

W przypadku zastosowania metody obwąchiwania w badanym obiekcie ustala się nadciśnienie przy użyciu helu lub gazu formującego. Obiekt testowy jest następnie sprawdzany na zewnątrz za pomocą sondy Obwąchującej.

Tryb pracy próżniowy

Na kołnierzu wlotowym urządzenia pomiarowego można zamontować odpowiedni zewnętrzny naciek kalibracyjny i przeprowadzić kalibrację zewnętrzną. Można również przeprowadzić kalibrację wewnętrzną. Aby możliwe było wykonanie próby szczelności metodą próżniową, kołnierz wlotowy musi być połączony z żądaną próbką.

Jeżeli ciśnienie w próbce jest niższe od ciśnienia otoczenia, wówczas hel (rozpylany na próbkę) może przeniknąć do próbki w przypadku wystąpienia nieszczelności. Hel można wykryć w detektorze przecieków za pomocą spektrometru masowego.

Tryb pracy „Obwąchiwania”

Aby móc sprawdzać obiekty testowe pod nadciśnieniem za pomocą przewodu obwąchiwania, należy podłączyć obwąchiwacz do urządzenia pomiarowego. Przyłącze podciśnieniowe przewodu obwąchiwacza jest podłączane do górnej części urządzenia na kołnierzu wlotowym.

Podłączenie elektryczne przewodu obwąchiwacza jest podłączane do złącza „Akcesoria” znajdującego się z tyłu urządzenia.

Urządzenie – widok z przodu

Urządzenie pomiarowe – widok z tyłu

Wyświetlacz – symbole i elementy nawigacyjne

Odrobinę łatwiej – usługi lokalizacji nieszczelności

Pożegnaj się ze skomplikowanymi w obsłudze wyświetlaczami. Nasze nowoczesne urządzenie pomiarowe wyposażone jest w wielokolorowy ekran dotykowy z intuicyjną strukturą menu. Witaj, łatwość obsługi !

Nowy poziom szybkości systemów detekcji

Jeśli zależy Ci na szybkiej realizacji to dobrze trafiłeś. Nasz nowoczesny detektor nieszczelności posiada udoskonalony system pomiarowy z krótszym czasem reakcji od urządzeń poprzedniej generacji. Lokalizacja nieszczelności i lokalizacja wycieków nigdy nie była łatwiejsza niż dotychczas.

Akcesoria i urządzenia peryferyjne

Nasze urządzenie wyposażone jest we wszystkie niezbędne akcesoria umożliwiające realizację detekcji nieszczelności na terenie różnorodnych zakładów przemysłowych. Urządzenia są dobierane w zależności od konkretnego przypadku i indywidualnego zapotrzebowania Klienta.

Przyłącza dla akcesoriów i sygnałów sterujących zlokalizowane z tyłu urządzenia.

Złącza wbudowane w detektor umożliwiają podłączenia pilota za pomocą kabla o maksymalnej długości 28 m lub do bezpośredniego podłączenia nadajnika radiowego. Urządzenie posiada przyłącze do podłączenia linii obwąchiwacza. Przyłącze HDMI umożliwia podłączenie dodatkowego monitora dotykowego. Do przesyłania danych możemy wykorzystać istniejące złącza USB. Dostępny jest również interfejs sieciowy i przyłącze modułu magistrali I/O.

W ramach badania różnego rodzaju wycieków do wyboru mamy następujące gazy znakujące:

  • Wodór – H2
  • Hel – 4He
  • Hel3 – 3He

Aby móc prawidłowo mierzyć poziom wycieków, detektor wycieków jest regulowany w regularnych odstępach czasu poprzez kalibrację. Spektrometr masowy jest dostrajany automatycznie. Kalibrację przeprowadza się za pomocą wewnętrznego nacieku kalibracyjnego urządzenia lub za pomocą zewnętrznego nacieku kalibracyjnego. Normalnie w trakcie eksploatacji kalibracja odbywa się raz dziennie lub w przypadku wątpliwości co do możliwości pomiarowych urządzenia częściej.

Zmierzone wartości są zapisywane w czasie rzeczywistym w bazie danych. Rejestracja danych odbywa się za pomocą przycisku Start-Stop. Zmierzone wartości mogą być eksportowane do pamięci USB (format FAT32) w formacie CSV. Format CSV jest obsługiwany w języku angielskim i niemieckim. Zakres eksportu można określić na podstawie różnych kryteriów. Standardowy rozmiar bazy danych odpowiada w przybliżeniu liczbie wartości pomiarowych, które mogą mieć miejsce w ciągu jednego roku. Odpowiada to wielkości bazy danych wynoszącej około 16 GB. Jeśli do zapisu jest potrzebna pamięć, a maksymalny rozmiar bazy danych (w wartościach pomiarowych) został przekroczony, najstarsze rekordy są automatycznie usuwane, tak aby zwolnić 5% określonej pojemności dla nowych danych.

Pracujemy na terenie Polski i innych krajów Europy. Zapraszamy do współpracy !