CZĘŚCI ZAMIENNE I SERWIS POMP W PRZEMYŚLE SPOŻYWCZYM

Hydrotransport.

Hydrotransport jest niczym innym jak przenoszeniem ciał stałych za pomocą cieczy z wykorzystaniem infrastruktury rurowej bądź koryt/rynien. Hydrotransport stosowany jest w wielu aplikacjach, spotykamy go np. w zakładach przetwórstwa spożywczego do pompowania owoców czy warzyw zarówno przed i jak i po wstępnej obróbce.

Wielu producentów pomp na świecie z sukcesem wprowadza na rynek nowe produkty tak jak i firma Cornell, która wyprodukowała swoją pierwszą pompę do hydrotransportu prawie 40 lat temu i od tego czasu dostarcza pompy, które mogą transportować szeroką gamę artykułów spożywczych — od ziemniaków i pomidorów przez różnego rodzaju owoce aż po jajka — przy minimalnych uszkodzeniach.

Ważnym aspektem stawianym przed pompami w przemyśle spożywczym jest możliwość delikatnego transportu produktu aby uchronić go przed uszkodzeniem. Oznacza to, że pompa winna mieć zdolność tłoczenia medium bez uszkodzenia jego struktury. Przykładem mogą być aplikacje, w których transportowane są np. jaja, miód, dżem, śmietana, jogurty, owoce czy pomidory.

Pompa wirowa odśrodkowa pozioma przeznaczona dedykowana do hydrotransportu produktów spożywczych

Pompa wirowa odśrodkowa pozioma przeznaczona dedykowana do hydrotransportu produktów spożywczych

Jako inżynierowie rozumiemy jak bardzo istotną rolę pełnią pompy w procesach technologicznych. Oferowane przez naszą firmę pompy do hydrotransportu wyposażone są w wirniki otwarte jednokanałowe co w połączeniu z korpusem przesuniętym względem osi wału gwarantuje naszym klientom możliwość hydrotransportu nawet najbardziej delikatnych warzyw i owoców.

W naszej firmie od lat pracujemy nad dobrą reputacją dostarczając na rynek rozwiązania niezawodne o najwyższej jakości. Oferowane przez nas pompy wirowe odśrodkowe zostały zaprojektowane i wyprodukowane w sposób zapewniający ciągłą i bezproblemowa pracę.

Pompa wirowa odśrodkowa do hydrotransportu produkcji firmy Cornell serii NMPP

Pompa wirowa odśrodkowa do hydrotransportu produkcji firmy Cornell serii NMPP

Sprawność hydrauliczna

Bezawaryjność i długa żywotność maszyn i urządzeń pracujących w przemyśle jednocześnie musi iść w parze z wysoka sprawnością hydrauliczną i ekonomiczną eksploatacją. W dobie wzrastających kosztów energii wysoka sprawność oraz niskie koszty konserwacji urządzeń winny stanowić podstawowe kryteria wyboru ostatecznych użytkowników, którym zależy na minimalizacji kosztów eksploatacyjnych.

Zawsze dobieramy pompy o możliwie jak najwyższej sprawności hydraulicznej zwracając przy tym uwagę, aby konstrukcja pompy była dostosowana do jej przeznaczenia. Oferowane agregaty pompowe mogą być sprzęgnięte z dowolnym napędem w tym wysokosprawnym silnikiem elektrycznym zasilanym przez falownik

Konstrukcja pompy zorientowana na wydajność

Unikalna konstrukcja pomp do hydrotransportu umożliwia pompowanie frakcji stałej przez środek króćca tłocznego pompy przy zminimalizowaniu kontaktu między pompowanymi częściami stałymi a korpusem i wirnikiem pompy.

Wirnik jednokanałowy przetestowany w wielu zakładach spożywczych na całym świecie posiada sprawdzoną funkcjonalność i unikatową cechę. Jest on zbudowany z krawędzi natarcia o dużej i zaokrąglonej powierzchni co doskonale sprawdza się przy pompowaniu produktów spożywczych świeżych oraz przetworzonych. Połączenie wskazanych cech istotnie wpływa na redukcję uszkodzeń pompowanych produktów oraz zużycia materiałowego.

Pompy do hydrotransportu dostępne są w różnych wykonaniach materiałowych takich jak żeliwo sferoidalne, stal kwasoodporna 304 dla pomp serii PP. Żeliwo szare i żeliwo sferoidalne dla pomp serii P. Wały wykonane ze stali SAE1144 odpornej na naprężenia lub opcjonalnie z 17-4PH. Tuleje wału ze stali kwasoodpornej 416. Dla pomp 4 NMP, 4NMPP, 6NMP, 6NHPP i 8NHPP wirniki ze stali kwasoodpornej 304. Inne wykonanie materiałowe w tym ze stali kwasoodpornej 316 są również dostępne na zamówienie.

Unikalne cechy

Pompy do hydrotransportu firmy Cornell posiadają szereg wyjątkowych cech:

 • Przesunięcie korpusu względem osi wału
 • Poszerzona konstrukcja korpusu pompy
 • Uszczelnienie sznurowe jako standard dla pomp przeznaczonych do przemysłu spożywczego
 • Uszczelnienie mechaniczne CYCLOSEAL z pierścieniami ciernymi wykonanymi z węglika wolframu oraz węglika krzemu
 • Elektropolerowane powierzchnie dla wszystkich pomp wykonanych ze stali kwasoodpornej.
 • Opcjonalny otwór rewizyjny na potrzeby usunięcia utyków bez demontażu korpusu pompy ze stanowiska pracy
 • Dwa lata gwarancji

Pompy do gorącego oleju

Ulepszony system obsługi oparów oraz uszczelnienia wału to najważniejsze cechy innowacyjnych pomp produkcji firmy Cornell do gorącego oleju. W momencie gdy świeży produkt przechodzi przez frytkownicę, woda pochodząca z produktu kumuluje się w dolnej części maszyny i w formie ciekłej wraz z gorącym olejem (200 stC) dostaje się do korpusu pompy.

W korpusie pompy, w wyniku obrotowego ruchu wirnika, dochodzi do rozbicia złogów wody na drobne kropelki które w kontakcie z gorącym olejem natychmiast odparowują. W standardowym układzie obecność pary w pompie spowodowałaby obniżenie jej znamionowych parametrów pracy tj wysokości podnoszenia i wydajności. W pompach produkcji firmy Cornell nie dochodzi do tego zjawiska dzięki zastosowaniu innowacyjnego systemu antykawitacyjnego.

Uszczelnienie mechaniczne kartridżowe z opcją QUENCH.

Ulepszona opcja uszczelnienia wału jest już dostępna w pompach do gorącego oleju. Nowa wersja uszczelnienia oferuje:

 • Zabezpieczenie personelu oraz infrastruktury przed wyciekiem pompowanego medium
 • Wydłużona żywotność uszczelnienia zapobiegająca koksowaniu i gromadzeniu się produktu
 • Krótkie okresy pracy na sucho są możliwe ze względu na konstrukcję uszczelnienia
 • Instalacja i ewentualne naprawy są łatwe do przeprowadzenia i nie dochodzi w pompie do zatarcia elementów ruchomych
 • Zwiększony zakres temperatur – możliwa praca z olejem o temperaturze do 232 St C.
 • System QUENCH z zaporą parową lub wodną – ciśnienie cieczy zaporowej do 0,2 bara lub mniej.
 • Konstrukcja uniemożliwia gromadzenie się ciał stałych po atmosferycznej stronie uszczelnienia

CYCLOSEAL

System Cycloseal został zbudowany jako niezależne pojedyncze uszczelnienie mechaniczne w ramach ulepszenia rozwiązań bazujących na uszczelnieniach sznurowych. Uszczelnienie Cycloseal nie wymaga zastosowania zewnętrznego płukania co eliminuje potrzebę używania zakładowej wody technologicznej do płukania i chłodzenia.

Uszczelnienie Cycloseal wykorzystuje stacjonarne łopatki zlokalizowane na tylnej pokrywie korpusu pompy do wygenerowania różnicy ciśnień wewnątrz korpusu co umożliwia odrzucanie drobnej frakcji stałej jak np. piasek od osi uszczelnienia tym samym w oddaleniu od pierścieni ciernych uszczelnienia. W efekcie tego zjawiska, wymóg dotyczący płukania wodą uszczelnienia w pompach do abrazyjnych zastosowań jest nieuzasadniony a oferowane uszczelnienie charakteryzuje trzykrotnie dłuższa żywotność od uszczelnień standardowych.

Uszczelnienie Cycloseal jest dostępne dla wszystkich modeli pomp poza pompami do gorącego oleju.

Przekrój pionowy fragmenty pompy z uszczelnieniem Cycloseal

Przekrój pionowy fragmenty pompy z uszczelnieniem Cycloseal

Podwójna ślimacznica korpusu pompy

Podwójna konstrukcja ślimacznicy korpusu pompy w pompach wirowych o króćcu ssawnym zlokalizowanym w osi wału zapewnia możliwość uzyskania dużych przepływów i relatywnie wysokich ciśnień.

W pojedynczych korpusach pomp wzrastające ciśnienie wywiera siłę na wirnik i kreuje niezrównoważone siły promieniowe. Dla kontrastu, korpus z podwójną ślimacznicą równoważy te siły rozkładając je równomiernie wokół osi wirnika oraz redukując ugięcia wału i zmęczenie materiału co w efekcie wydłuża żywotność uszczelnienia, łożysk i wału.

Podwójna ślimacznica korpusu

Podwójna ślimacznica korpusu

Praca na sucho

Pracuj swoją pompą na sucho, bez zewnętrznego chłodzenia i bez zagrożenia uszkodzeniem uszczelnienia mechanicznego !

System RUN-DRY produkcji firmy Cornell składa się z zewnętrznej dławicy która zapewnia przestrzeń dla chłodziwa dobranego w zależności od zastosowania pompy. Przestrzeń ta zapewnia obecność chłodziwa na wewnętrznej stronie pierścieni ciernych uszczelnienia mechanicznego.

Chłodziwo zapewnia smarowanie powierzchni pierścieni uszczelniających podczas pracy w trakcie procesu zasysania, ponownego zasysania i przestoju. Dławica jest połączona ze zbiornikiem na chłodziwo przez wlot i wylot zlokalizowane stycznie do wału pompy przez co obrotowy ruch wału wywołuje cyrkulację chłodziwa tj chłodzenie i smarowanie uszczelnienia.

System RUN-DRY produkcji firmy Cornell

System RUN-DRY produkcji firmy Cornell

Zewnętrzna instalacja równoważąca ciśnienie

Zewnętrzna instalacja do równoważenia ciśnienia ma za zadanie wyrównać ciśnienie pomiędzy piastą wirnika a króćcem ssawnym pompy tym samym zmniejszyć obciążenia osiowe działające na wirnik, wał o łożyska.

Instalacja równoważąca ciśnienie pomaga również w utrzymywaniu frakcji abrazyjnych np. takich jak piasek w oddaleniu od dławicy w kierunku niskiego ciśnienia obecnego po stronie króćca ssawnego pompy. W efekcie następuje redukcja postępu zużycia materiałowego wszystkich „mokrych” części roboczych pompy.

Instalacja do równoważenia ciśnienia w korpusie pompy

Instalacja do równoważenia ciśnienia w korpusie pompy

Pompy w przemyśle spożywczym

Pompy w przemyśle spożywczym spotykamy również w aplikacjach gdzie prócz warzyw, tłoczone są owoce w całości jak i kawałkach a nawet mięso, jajka czy oleje spożywcze.

Urządzenia pompowe znajdują zastosowanie również w każdym innym przemyśle w tym w przemyśle komunalnym, budowlanym, energetycznym, farmaceutycznym, w procesach produkcji kosmetyków, żeli, maści, w oczyszczalniach ścieków, wodociągach do tłoczenia produktu surowego jak i finalnego.

Kategoria pomp spożywczych nie obejmuje konkretnego typu pomp pod względem technologii. W naszej ofercie znajdziemy dla Państwa pompy odśrodkowe, pompy krzywkowe, pompy membranowe, pompy perystaltyczne, pompy wielośrubowe czy też pompy tłokowe.

Stosowanie urządzeń pompowych do tak wielu aplikacji stawia producentów tego typu urządzeń przed wyzwaniem dostawy wyrobów o najwyższej jakości.

Pompa odśrodkowa wirowa ze stali kwasoodpornej 316

Pompa odśrodkowa wirowa ze stali kwasoodpornej 316

Wykonanie materiałowe pomp w przemyśle spożywczym.

Przemysł spożywczy obłożony jest dużą ilością obostrzeń w zakresie możliwości stosowania różnego typu urządzeń, które są wykorzystywane w procesach produkcji żywności.

Wszystkie elementy mające styczność z transportowanym medium, muszą posiadać odpowiednia certyfikację dopuszczającą dane urządzenie do kontaktu z żywnością. W Polsce można uzyskać odpowiedni atest, który wydawany jest przez Państwowy Zakład Higieny (PZH) jednak większość zakładów honoruje również certyfikat U.S. Food and Drug Administration (FDA).

Pompa produkcji firmy Cornell seria PP do hydrotransportu ziemniaków w procesie produkcji frytek

Pompa produkcji firmy Cornell seria PP do hydrotransportu ziemniaków w procesie produkcji frytek

Niezawodność, jakość.

Chcąc uniknąć przestojów produkcyjnych oraz zminimalizować ryzyko awarii do zera producenci i wytwórcy żywności stawiają na sprawdzone marki i oryginalne części zamienne.

Dzięki zastosowanym rozwiązaniom jakościowym w firmie Cornell udało się zminimalizować w znacznym stopniu przestoje wynikające z czynności serwisowych a aspekt awaryjności zminimalizować do zera. Gwarancja niezawodności to oryginalne części zamienne.

Gwarancja i serwis

W tym biznesie liczy się partner, dzięki któremu będziemy mieli pewność, że czas przestoju serwisowego bądź spowodowanego awarią urządzenia będzie jak najkrótszy.

Współpracując między innymi z takimi firmami jak Cornell, Gornam Rupp, WEIR, Pentair, Flowserve, KSB, FINDER, ALLWEILER, SEEPEX jesteśmy gotowi na wyzwania stawiane nam przez naszych Klientów.

Agregat pompowy elektryczny do gorącego oleju T > 200 st C..

Agregat pompowy elektryczny do gorącego oleju T > 200 st C..

Na czas naprawy oferujemy naszym Klientom zastępcze urządzenie, aby zminimalizować skutki przestojów technologicznych spowodowanych usterką naprawianej pompy.

Realizujemy usługę kompleksowo, od doboru pompy, zaprojektowania i zbudowania agregatu pompowego dopasowanego do indywidualnych wymagań klientów, profesjonalnej diagnostyki przez identyfikację przyczyn usterek, dobór części zamiennych, testy i rozruch na stanowisku badawczym, serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Wraz z agregatami pompowymi dostarczamy armaturę oraz kompletne systemy AKPiA.

Wyposażenie naszego magazynu w niezbędne części zamienne i akcesoria takie jak uszczelnienia mechaniczne, komplety uszczelek, komplety naprawcze, wirniki, wały, uszczelniacze, przewody, moduły, styczniki, przekaźniki, dyfuzory, łożyska, obudowy, części silników spalinowych itp., niejednokrotnie pozwala na naprawę uszkodzonej pompy od ręki co ma wpływ na minimalizowanie kosztów poniesionych dla Klienta.