Mobilna kotłownia kontenerowa - nowoczesne rozwiązanie dla efektywnego ogrzewania

Wprowadzenie
W dzisiejszych czasach mobilność stanowi kluczową cechę wielu nowoczesnych rozwiązań. Nie tylko w przypadku telefonów komórkowych czy samochodów, ale również w obszarze dostępności do tymczasowych lub przejściowych źródeł ciepła. Jednym z innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie ogrzewania są mobilne kotłownie kontenerowe produkowane przez firmę TECH-POMP SERWIS. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, przyjrzyjmy się bliżej temu, czym są oraz jakie korzyści niosą dla użytkowników.

Czym są kotłownie kontenerowe?
Kotłownie kontenerowe to mobilne pomieszczenia kotłowni przypominające kontenery do przewozu towarów, ale spełniające zupełnie inne funkcje. Dostępne są jako kompletnie wyposażone produkty, gotowe do szybkiego uruchomienia w miejscu przeznaczenia. Ich konstrukcja umożliwia łatwy i bezpieczny transport samochodowy lub kolejowy. Tradycyjne kotłownie często budowane są wewnątrz budynków lub innej infrastruktury kubaturowej. Kotłownie kontenerowe to jednak mobilne pomieszczenia zabudowane w kontenerach morskich i przystosowane do częstego zmieniania lokalizacji.

Zastosowania kotłowni kontenerowych
Kotłownie kontenerowe idealnie sprawdzają się tam, gdzie potrzebna jest natychmiastowa dostawa energii cieplnej, a budowa tradycyjnej kotłowni trwa, przeciąga się, brak jest przyłącza do sieci gazowej lub po prostu gdy jej budowa byłaby zbyt czasochłonna. Tymczasowe źródła ciepła (kotłownie kontenerowe) znajdują zastosowanie tam, gdzie energia cieplna jest potrzebna tylko przez określony czas lub brakuje odpowiedniego miejsca czy też pomieszczenia na tradycyjną kotłownię stacjonarną. Stąd zastosowanie kotłowni kontenerowych zyskuje na popularności i jest bardzo doceniane przez Klientów z różnych gałęzi przemysłu. Kotłownia kontenerowa może być wykorzystana np do ogrzewania budynków, wody technologicznej, zapewniania dostępu do pary lub w realizacji specjalistycznych usług związanych z procesami mycia, czyszczenia chemicznego czy tez prób ciśnieniowych.Budowa i moc kotłowni kontenerowej
Głównym elementem kotłowni kontenerowej jest kocioł, który może być wodny lub parowy. Kotły te wyposażane są w palniki które mogą działać na różne rodzaje paliw, takie jak gaz ziemny, olej opałowy, olej mineralny, paliwo stałe, pellet czy biomasa. Moc kotłowni kontenerowych jest zróżnicowana, obejmując zakres od kilkudziesięciu kilowatów do kilku megawatów. Istnieje także możliwość rozbudowy mocy poprzez połączenie ze sobą kilku modułów kotłowni kontenerowej.

Kotłownia kontenerowa w przeciwieństwie do kotłowni tradycyjnych jest mobilna i przystosowana do częstego przestawiania i transportu. Charakteryzuje się możliwością szybkiego montażu i demontażu i nie jest na stałe związana z gruntem. Pomieszczenie kotłowni stanowi odpowiednio zaprojektowany i zbudowany kontener o konstrukcji samonośnej i o wymiarach dostosowanych do jej mocy. W przypadku kotłowni zasilanej paliwem płynnym oraz dla mocy kotłowni kontenerowej do 1 MW magazyn paliwa o pojemności 3000 litrów może być wbudowany w kontener morski dwudziestostopowy, jednak dla kotłów o mocy powyżej 1000 kW stosuje się zewnętrzny magazyn paliwa. Zbiorniki na paliwa płynne są zbiornikami dwupłaszczowymi oraz wyposażone są w odpowiednie urządzenia kontrolno pomiarowe.

Zalety kotłowni kontenerowej:

 • Szybki montaż i uruchomienie:

  • Gotowe do natychmiastowego uruchomienia po dostawie.

  • Oszczędność czasu w porównaniu z budową tradycyjnych kotłowni.

 • Kosztowo efektywne:

  • Konkurencyjne ceny wynajmu lub zakupu w porównaniu z kotłowniami stacjonarnymi.

  • Alternatywa dla inwestycji w trwałe rozwiązania.

 • Elastyczność zastosowań:

  • Idealne dla inwestycji budowlanych, gdzie wymagana jest tymczasowa dostawa energii cieplnej.

  • Doskonałe dla obiektów, gdzie energia cieplna jest potrzebna jedynie przez pewien okres.

 • Wysokie standardy bezpieczeństwa:

  • Spełnienie surowych norm bezpieczeństwa.

  • Dostosowane do przepisów dotyczących urządzeń energetycznych i instalacji grzewczych.

 • Monitoring i zdalny dostęp

  • Nowoczesne kotłownie mobilne wyposaża się w aparaturę kontrolno pomiarową i automatykę z uwzględnieniem możliwości zdalnego monitoringu. Firma TECH-POMP SERWIS jest autorem i producentem dedykowanych systemów AKPiA oraz dysponuje aplikacją mobilną która umożliwia zdalny podgląd parametrów technicznych eksploatowanych kotłowni wraz monitoringiem zużycia i stanu paliwa. Proponowane przez firmę rozwiązania mają charakter kotłowni bezobsługowej choć ich eksploatacja, w przypadku określonych mocy, zgodnie z obowiązującymi przepisami wymaga nadzoru na eksploatacją przez wykwalifikowany personel w określonych interwałach czasowych.

Lokalizacja i magazynowanie paliwa
Lokalizacja kotłowni tradycyjnej często wiąże się z trudnościami związanymi z koniecznością przebudowy budynku. Natomiast kotłownie kontenerowe mogą być ustawione na zewnątrz budynku, co eliminuje te problemy. W przypadku korzystania z różnych rodzajów paliw, istnieje możliwość umieszczenia magazynu paliwa wewnątrz lub na zewnątrz kontenera. Można też dopasować jego objętość to indywidualnych wymagań każdego Klienta nie zapominając jednocześnie o analizie zagrożeń przeciwpożarowych z tego wynikających.

Kotłownie kontenerowe w zakładach produkcyjnych
Producenci kotłowni kontenerowych projektują je z myślą o różnorodnych zastosowaniach, zwłaszcza w zakładach produkcyjnych. W takich miejscach, gdzie czas trwania inwestycji czy potrzeba szybkiej dostawy energii cieplnej są kluczowe, kotłownie mobilne zyskują na popularności. Mogą być z powodzeniem wykorzystane do podgrzewania wody użytkowej, produkcji pary, podgrzewania wody technologicznej czy też w różnorodnych usługach specjalistycznych.

Bezpieczeństwo i Nadzór

Kotłownie kontenerowe muszą spełniać wiele ważnych warunków, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Kotłownie produkowane prze TECH-POMP SERWIS standardowo wyposażone są w wielu różnych rodzajów zabezpieczeń, sprzęt przeciwpożarowy, możliwość zdalnego monitoringu i wiele innych cech umożliwiających ich bezpieczną eksploatację. Swoim klientom firma TECH-POMP SERWIS oferuje monitoring wszystkich parametrów technicznych eksploatowanych kotłowni z wykorzystaniem aplikacji mobilnej.

Podsumowanie

Kotłownie kontenerowe to nie tylko technologiczny postęp w dziedzinie ogrzewania, ale także ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie dla wielu przedsiębiorstw, fabryk i inwestorów. Ich wszechstronność, łatwość montażu, konkurencyjne ceny i bezpieczeństwo sprawiają, że stają się atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań. Dbamy o wysoką jakość naszych wyrobów, a różnorodność zastosowań czyni je idealnym wyborem dla tych, którzy poszukują efektywnego i szybkiego rozwiązania w dziedzinie dostarczania energii cieplnej we współpracy z wiarygodnym partnerem !