Pompy samozasysające

Samozasysające pompy wirowe są zaprojektowane tak aby zapewnić ekonomiczną i bezproblemową eksploatację. Oferowane przez naszą firmę amerykańskie pompy samozasysające produkcji firmy Gorman Rupp są przeznaczone do ciągłej pracy. Pompa tego typu wykorzystywana jest najczęściej do pompowania ścieków przemysłowych oraz bytowo gospodarczych, pompowania wody czystej i silnie zanieczyszczonej, uwodnionych osadów, paliw, olejów i wielu innych rodzajów cieczy. Konstrukcja pomp samozasysających jest unikalna i wyjątkowa oraz zapewnia możliwość samo zasysania z głębokości nawet do 7,6 m słupa wody z pustym rurociągiem ssawnym.

Dzięki dużej objętości spiralnej komory tłocznej oraz jej połączeniu kanałem powrotnym ze ślimacznicą pompy możliwe jest automatyczne samo zasysają (ewakuacja powietrza z linii ssawnej) przy całkowicie otwartym układzie rurociągów bez potrzeby stosowania zaworu zwrotnego czy też smoka po stronie ssawnej.

Automatyczne rozpoczęcie pompowania jest możliwe nawet w sytuacji kiedy korpus pompy jest jedynie częściowo wypełniony cieczą a rurociąg ssawny jest całkowicie pusty. Pompy samozasysające do ścieków wyposażone są w wirniki otwarte i śrubowe o swobodnym przelocie części stałych sferycznych oraz włóknin. Pompy samozasysające do wody i paliw mają wirniki półotwarte oraz zamknięte i charakteryzują się wysoką sprawnością. Pompy wodne które dostępne są w różnych wielkościach oraz z różnymi napędami można wykorzystać do wypompowania np. deszczówki ze studni, zalanych piwnic, do odwodnień wykopów lub usuwania skutków powodzi. Posiadamy również pompy wirowe oraz zębate do przepompowywania paliwa czy różnego rodzaju olejów w tym spożywczych.

Oferowane przez naszą firmę pompy samozasysające posiadają w obudowie duży otwór rewizyjny który usytuowany jest w korpusie od strony króćca ssawnego, łatwo demontowana pokrywa rewizyjna zapewnia obsłudze szybki i swobodny dostęp do wirnika i wnętrza korpusu bez potrzeby demontowania pompy czy też rurociągów ze stanowiska pracy.

Co wyróżnia samozasysające pompy do ścieków firmy Gorman Rupp

  • pompa posiada specjalny element statyczny, który na skutek obrotowego ruchu wirnika rozdrabnia wszystkie elementy stałe m.in. drewno, puszki, butelki pet, folie, włókniny itp.
  • pompa przystosowana jest do pompowania w ciężkich warunkach pracy ścieków komunalnych i przemysłowych, silnie zanieczyszczonych wód powierzchniowych, uwodnionych osadów ,które mogą zawierać części stałe o różnych wymiarach sferycznych,
  • pompa jest samozasysająca, oznacza to, że po pierwszym zalaniu samego korpusu pompy jest ona gotowa do pracy na żądanie w każdych warunkach,
  • zmiana punktu pracy pompy jest łatwa i możliwa do wykonania na stanowisku pracy bez demontażu elementów instalacji,
  • rurociąg ssawny jest całkowicie otwarty – brak potrzeby stosowania smoka ssawnego
  • od strony ssania ( wirnika) w korpusie pompy wykonany jest duży otwór rewizyjny zamknięty  łatwo demontowaną pokrywą, która umożliwia natychmiastowy,  dostęp do wirnika np. w celu odblokowania,
  • ewentualna naprawa pompy jest tak prosta, że nie wymaga specjalistycznego serwisu, pompa jest niezwykle pewna w pracy a konserwacja i ewentualne naprawy mogą być wykonane przez służby eksploatacyjne na stanowisku pracy,
  • gwarancja producenta na wszystkie pompy samozasysające Gorman Rupp serii Super T oraz Ultra V wynosi 5 lat

Zaletą pomp samozasysających jest możliwość dostosowania ich parametrów technicznych do rzeczywistych warunków pracy poprzez zasilenie silnikiem o odpowiedniej mocy i obrotach. Celem zapewnienia odpowiednich obrotów wału pompy stosujemy przetwornice częstotliwości lub przekładnie pasowe w zależności od indywidualnych potrzeb instalacyjnych oraz eksploatacyjnych.

 Zalety konstrukcyjne

Wał pompy podparty jest na dwóch łożyskach, które pracują w kąpieli olejowej.  Od strony komory pompy na wale, zamontowane jest uszczelnienie mechaniczne wykonane ze spieku węglika krzemu. Jest to niezwykle pewny element konstrukcyjny, który również pracuje w niezależnej kąpieli olejowej.

Od strony wirnika w korpusie pompy wykonany jest otwór rewizyjny zamknięty łatwo demontowana pokrywą która umożliwia dostęp do wirnika np. w celu jego odblokowania lub rewizji.

Po odkręceniu zaledwie czterech śrub istnieje możliwość łatwego demontażu wszystkich elementów ruchomych pompy w formie zespołu rotującego. To proste rozwiązanie konstrukcyjne umożliwia realizację pełnego przeglądu mechanicznego oraz naprawy na stanowisku pracy pompy.

Pompy samozasysające Gorman Rupp są urządzeniami niezwykle uniwersalnymi i z powodzeniem stosowane są w różnych gałęziach przemysłu realizując kluczową rolę w ciągu technologicznym. Posiadają zdolność samo zasysania nawet gdy lustro wody znajduje się na głębokości do 7,6 metra słupa wody z całkowicie pustym rurociągiem ssawnym.

Niezawodność w pracy.

Zastosowane rozwiązania konstrukcyjne pompy, łatwy dostęp do wirnika, możliwość pełnej wizualnej kontroli pracy pompy na stanowisku, powoduje, że pompę samozasysającą GORMAN-RUPP charakteryzuje niezawodność i bardzo przyjazna i bezproblemowa dla obsługi i środowiska eksploatacja.

Dodatkową zaletą konstrukcyjną pomp samozasysających jest możliwość łatwej zmiany znamionowego punktu pracy tej samej pompy poprzez zmianę prędkości obrotowej i mocy silnika. Daje to możliwość zastosowania tego samego modelu pompy dla różnych wydajności i wysokości podnoszenia przy minimalnych  nakładach finansowych tzn. unifikacja pomp w zakładzie.

Zalety technologiczne

·      Możliwość samozasysania i dopasowania wydajności pompy, wysokości jej podnoszenia do aktualnych warunków pracy.

·      Pompy mogą być dowolnie połączone w układ szeregowy i – lub równoległy. Daje to możliwość zwiększenia wydajności nawet o 80% przy podwójnej wysokości podnoszenia.

·      Zestaw pompowy dostarczony jest kompletny i sprawdzony mechanicznie na stanowisku próbnym dostawcy.

·      Przepompowywane części stałe mogą mieć wielkość sferyczną w zależności od modelu do 150 mm

·      Łatwo demontowaną pokrywa rewizyjna umożliwia odblokowanie lub oczyszczenie wirnika bez demontażu pompy ze stanowiska pracy.

·      Praca pompy samozasysającej stojącej na zewnątrz komory czerpalnej  umożliwia wizualną i słuchową kontrolę pracy ( ew. kawitacje, zablokowanie).

·      Możliwa jest bardzo szybka naprawa pompy przez służby eksploatacyjne. Prosta budowa pompy umożliwia szybki demontaż i ewentualną wymianę części zużytej.

·      Swoboda lokalizacji zespołu pompowego w pomieszczeniu.

·      Łatwość regulacji szczeliny między twarzami łopat wirnika a płytą uszczelniającą (ścierną). W ten sposób uzyskujemy poprawę parametrów pracy pompy i jej sprawności pomimo postępującego zużycia materiałowego.

·      Usunięcie awarii i konserwacja pompy może być wykonana bez demontażu pompy i rurociągów ze stanowiska pracy. Nie są potrzebne dźwigi ani specjalne narzędzia.

·      Osobne komory olejowe w których pracuje uszczelnienie mechaniczne i łożyska umożliwiają pracę pompy „na sucho” przez długi okres czasu nawet kilka godzin bez zagrożenia uszkodzenia pompy.

·      Uszczelnienie wykonane ze spieku węglika krzemu lub wolframowo – tytanowego jest niezwykle odporne na ścieranie i obciążenia dynamiczne. Wymiana uszczelnienia mechanicznego jest łatwa i możliwa na stanowisku pracy.

Części zamienne

Posiadamy duży magazyn części zamiennych oraz pomp z wolnym wałem który zlokalizowany jest w centralnej Polsce oraz w Holandii.

Firma TECH-POMP SERWIS testuje na normatywnym stanowisku testowym każdą pompę samozasysającą którą wprowadza na rynek. Ponadto świadczy obsługę sprzedażową i gwarancyjną oraz oferuje korzystne programy serwisowe zapewniające dostęp do urządzeń zastępczych.

Pompy samozasysające Gorman Rupp pracują 24h/dobę na całym świecie gwarantując nieprzerwany przepływ różnego rodzaju cieczy wszędzie tam gdzie liczy się niezawodność i wysoka sprawność . Mobilny serwis jest dostępny do Państwa dyspozycji na terenie całej Europy i wszystkich stanów zjednoczonych ameryki północnej.

Wynajem

We własnej flocie urządzeń przeznaczonych do wynajmu posiadamy 160 sztuk pomp samozasysających firmy Gorman Rupp z różnymi napędami o różnych wielkościach. Posiadamy pompy samozasysające o różnych wielkościach. Najmniejsze o średnicy króćców DN50 aż do DN350. Jesteśmy największą firmą w regionie świadczącą kompleksowe usługi z zakresu sprzedaży, wynajmu oraz serwisowania pomp samozasysających.